مدرسه آنلاین چیست؟

یکی از فناوری های بسیار تاثیر گذار در عصر حاضر، مدرسه آنلاین و آموزش از راه دور می باشد. در ادامه با مدرسه آنلاین و مزایای آن آشنا خواهیم شد.

در دنیای امروز که به طور فزاینده ای رو به دیجیتالی شدن پیش می رود، فناوری در زمینه آموزش نیز به عنوان یک ابزار فوق العاده برای یادگیری و شکل دادن به ذهن های جوان شمرده می شود. یک مدرسه آنلاین (مدرسه مجازی یا مدرسه الکترونیکی یا مدرسه سایبر) دانش آموزان را عمدتا به صورت آنلاین و از طریق اینترنت و نرم افزار یادگیری الکترونیکی آموزش می دهد. آموزش مجازی از طریق کاربرد چند رسانه ای ها(فیلم، گرافیک و صدا) به جای کاربرد روش آموزش و یادگیری چهره به چهره به آموزش ِ دانش پذیر ها و کودکان می پردازند. با مدرسه آنلاین، معلم ها می توانند بدون نیاز به ساختمانی برای مدارس، بسیاری از مباحث از آموزش حروف الفبا گرفته تا مراحل مختلف رشد یک گیاه را به کودکان آموزش دهند.

مدل های آموزشی در حوزه آموزش مجازی بسیار متنوع است. این مدل های آموزش مجازی از انواع یادگیری از راه دور، که مواد مختلف یادگیری را برای مطالعه مستقل خود استفاده می کنند، تا کلاس های آنلاین و زنده و یادگیری تعاملی را شامل می شوند. اندازه کلاس ها در یک مدرسه آنلاین، از گروه های بسیار کوچک مانند 6 نفر از دانش آموزان تا صد ها نفر را می تواند شامل شود.

دوره هایی که به صورت مستقل و خودگام هستند، دوره های نا همزمان یا دوره های آموزش مجازی آسنکرون نامیده می شوند. به طور معمول برای این نوع یادگیری، تکالیف و اطلاعات به دانش پذیر ها داده می شود و از آن ها انتظار می رود که تکالیف را تا موعد مقرر انجام دهند. دانش پذیر ها در وقت های آزاد خود همه کار های درسی خود را انجام می دهند و هیچ زمانبندی یا برنامه یکسانی برای برگزاری کلاس وجود ندارد. معمولا تعاملاتی که در این نوع یادگیری مجازی صورت می گیرد تنها از طریق فروم ها و انجمن های گفت و گو، وبلاگ ها و ویکی ها است. از طرف دیگر، دوره های یادگیری آنلاین همزمان یا آموزش مجازی سنکرون در زمان واقعی و به صورت بلادرنگ اتفاق می افتد. مربی و دانش آموزان همه به طور همزمان در بستر اینترنت تعامل دارند. این ارتباط می تواند از طریق متن، ارتباط تصویری یا مکالمه صوتی بین معلم و دانش آموز یا دانش آموز ها با هم دیگر صورت بگیرد. بنابراین این نوع از آموزش مجازی ساختاری مبتنی بر یادگیری اجتماعی دارد. معمولا در این دوره های اموزش مجازی علاوه بر زمان بندی کلاس ها، تکالیف اضافی و تکالیف گروهی نیز گنجانده می شود که دانش پذیر ها باید با همکاری و کمک یکدیگر آن ها را انجام دهند.

مدارس آنلاین در مقایسه با مدارس سنتی

تفاوت اصلی بین آموزش در یک کلاس سنتی و آموزش از راه دور، حضور فیزیکی معلم است. درست است که معلم های یک مدرسه آنلاین با استفاده از یک دوربین و از پشت صفحه مانیتور با دانش پذیر ها تعامل برقرار می کنند، اما اشتیاق آن ها به ارتقا آموزش برابر است با معلمی که به صورت حضوری و با استفاده از تخته سیاه ارتباط برقرار می کند.

مربیانی که در مدارس آنلاین و دوره های اموزش مجازی تدریس می کنند، تجربه و اعتبار تدریس یکسانی در طراحی برنامه درسی و برگزاری دوره های آموزشی دارند و همان عشق و علاقه را نسبت به دانش آموزان خود دارند. مربی های آنلاین موظف هستند در کارگاه ها و جلسات آموزشی مربوط به تکنولوژی آموزشی شرکت کنند و آموزش هایی با بالاترین کیفیت ارائه دهند. با در نظر گرفتن همه این موارد می توان گفت که شرکت در دوره های آموزشی مدرسه آنلاین، به هیچ وجه محتوای آموزشی مورد استفاده دانش پذیر و نحوه آموزش او را محدود نمی کند.

سیستم LMS چیست؟

سیستم LMS ، سیستم یکپارچه و برخط است که تمام نیاز های آموزشی را بصورت مجازی و الکترونیکی برطرف می کند. زمانی که یک سازمان از سامانه LMS استفاده کند می تواند تمام فعالیت های آموزشی خود را مدیریت کند. سیستم های LMS زیادی در دنیا وجود دارد اما باید برای مراکز آموزشی یا شرکت خود بهترین LMS را انتخاب کنید.

یکی از کاربردهای رایج نرم افزار LMS، گسترش دادن و  پیگیری ابداعات آموزش آنلاین می باشد. Computer Aided E-Learning (CAE)  سامانه Lms را به عنوان “نرم‌افزاری که به کاربران در ساخت، اجرا، مدیریت و تحلیل تعلیمات و دروس در آموزش اینترنتی کمک می کند” توصیف می نماید

کمپانی اپیگنوسیس (Epignosis LLC) سامانه LMS را “موتوری که به یادگیری‌ اینترنتی نیرو می بخشد” می نامد، که دارای دو قسمت مجزا می باشد:


۱) یک سرور اجرا کننده ی اعمال مرکزی (ساخت، مدیریت و اجرای دروس، احراز هویت کاربران، ارائه ی داده ‌ها و اعلانات)
۲) یک رابط کاربری که درون مرورگر سازمان به عنوان وب اجرا می شود ( مانند جی میل یا فیسبوک) که توسط مدیران، معلمان و دانش آموزان مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم مدیریت یادگیریLMS  باید تمام کاربران را حول یک منبع مرکزی اطلاعات که به صورت سلسله مراتبی در دسترس است به یکدیگر متصل کند‌. معلمان نمی خواهند که دانش‌آموزان به نمرات دسترسی داشته باشند و آن ها را تغییر دهند. مدیران نمی خواهند که معلمان، ملاحظات را تغییر دهند. دسترسی ایمن حتما باید وجود داشته باشد. یک سامانه LMS شامل گزارشات بایگانی‌ شده و لحظه‌ای می باشد. این سیستم موقعیت های یادگیری از راه دور غیر همزمان را فراهم می سازد و تمام نتایج تجربیات یادگیری را برای بازیابی سازمان دهی شده ذخیره می کند.

برای مشاهده امکانات و ویژگی های سامانه مدیریت سنجش تو ، اینجا کلیک کنید.